Flagship venturi air blower — up to 5,653 m³/h airflow.

Click any thumbnail to enlarge
Place 9shp.mp4 in the site root to play here.
The 9SHP is our largest venturi air blower. With a 310 mm outlet and 1,070 mm body, it delivers over twice the airflow of the 7SHP and is specifically designed for large oil storage tanks, ship holds and industrial furnaces.
| Model | 9SHP |
| Air Induction Ratio | 1:46 |
| Overall Dimensions | 1,070 mm length |
| Inlet Pressure | 0.4 – 1.0 MPa |
| Maximum Airflow | 5,653 m³/h max (at 80 psig) |
| Air Inlet Connection | G1" |
| Flange / Outlet | 310 mm outlet |
| Weight | 6.85 kg |
| Body Material | Aviation-grade Aluminum / Polyethylene |
The 9SHP row is highlighted for quick reference. All figures measured at inlet pressures of 40, 60 and 80 psig.
| Model | Total Air Output at Inlet Pressure | ||
|---|---|---|---|
| 40 psig | 60 psig | 80 psig | |
| 3SHP | 810 cfm / 1375 m³/h | 988 cfm / 1678 m³/h | 1180 cfm / 2004 m³/h |
| 3SHP-B | 810 cfm / 1375 m³/h | 988 cfm / 1678 m³/h | 1180 cfm / 2004 m³/h |
| 5SHP | 908 cfm / 1520 m³/h | 1156 cfm / 1856 m³/h | 1360 cfm / 2258 m³/h |
| 7SHP | 1001 cfm / 1700 m³/h | 1267 cfm / 2151 m³/h | 1439 cfm / 2443 m³/h |
| 9SHP | 2740 cfm / 4653 m³/h | 2978 cfm / 5057 m³/h | 3329 cfm / 5653 m³/h |
| 9SHP-B | 2740 cfm / 4653 m³/h | 2978 cfm / 5057 m³/h | 3329 cfm / 5653 m³/h |
| Model | Air Consumption at Inlet Pressure | ||
|---|---|---|---|
| 40 psig | 60 psig | 80 psig | |
| 3SHP | 22 scfm | 40 scfm | 58 scfm |
| 3SHP-B | 22 scfm | 40 scfm | 58 scfm |
| 5SHP | 22 scfm | 40 scfm | 58 scfm |
| 7SHP | 22 scfm | 40 scfm | 58 scfm |
| 9SHP | 68 scfm | 80 scfm | 108 scfm |
| 9SHP-B | 68 scfm | 80 scfm | 108 scfm |
| Model | Air Induction Ratio at Inlet Pressure | ||
|---|---|---|---|
| 40 psig | 60 psig | 80 psig | |
| 3SHP | 37 | 25 | 20 |
| 3SHP-B | 37 | 25 | 20 |
| 5SHP | 42 | 28 | 23 |
| 7SHP | 46 | 32 | 25 |
| 9SHP | 46 | 32 | 27 |
| 9SHP-B | 46 | 32 | 27 |
| Model | Length | Base Ø | Outlet Ø | Inlet | Weight | Bolt Slot | Base Material | Body Material |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3SHP | 280 mm | 168 mm | 125 mm | PM20 Quick Connect | 1.55 kg | 10 mm | Aluminum | Aluminum |
| 3SHP-B | 280 mm | 168 mm | 125 mm | G1/4 | 1.55 kg | 10 mm | Aluminum | Rubber |
| 5SHP | 520 mm | 168 mm | 155 mm | G1/4 | 1.76 kg | 10 mm | Aluminum | Aluminum |
| 7SHP | 820 mm | 168 mm | 205 mm | G1/4 | 2.35 kg | 10 mm | Aluminum | Aluminum |
| 9SHP | 1070 mm | 285 mm | 310 mm | G1" | 6.85 kg | 15 mm | Aluminum | Aluminum |
| 9SHP-B | 1070 mm | 285 mm | 310 mm | G1" | 6.85 kg | 15 mm | Aluminum | Polyethylene |